בית הספר שייפתח בתחילת שנת הלימודים בשכונת הזמר העברי בכפר סבא לא ייקרא על שם שמעון פרס. שמו של בית הספר יהיה "בית הספר הירוק", כך נודע לאתר "כפר סבא הירוקה"green30712

הסיבה לשינוי ההחלטה היא שנהלי משרד החינוך אוסרים לקרוא לבית ספר על שמו של אדם בעודו בחיים. גורמים במערכת העירונית ציינו כי היה מקום לברר את נהלי ההנצחה לפני שהביאו את ההמלצה למועצת העיר, אולם יחד עם זאת במגבלות שנוצרו התקבלה החלטה סבירה. 

 

בסוף חודש מאי פרסמה העיריה הודעה לעיתונות על החלטת מועצת העיר לקרוא לבית הספר על שם שמעון פרס: מועצת העיר כפר סבא והעומד בראשה, ראש העיר יהודה בן חמו החליטו לכבד את נשיא המדינה מר שמעון פרס ולקרוא לבית הספר הירוק הראשון בארץ על שמו לאור תרומתו הנכבדת לפיתוח הארץ ושמירה על בטחונה. לאורך כל השנים.


יהודה בן חמו ראש העיר אמר בישיבת המועצה האחרונה כי הוא חש כבוד רב לקרוא לבית הספר על שמו של נשיא המדינה המכובד והמוערך כל כך. במכתב שכתב למר שמעון פרס ציין כי "מנער שעלה לארץ וכל חלומו היה לרעות צאן וללכת בדרכו של אברהם אבינו, הפכת ללב ליבו של הקונצנזוס הלאומי. נשיא מוערך המשמש כמגדלור לחברה הישראלית כולה. איש רב פעלים שכל שועי עולם משחרים לפתחו, המביא אהדה למדינת ישראל ומקור גאווה לתושבי מדינת ישראל וליהדות התפוצות. בצד היותך איש דעת וספר, עשית רבות לקירוב לבבות, לגישור ולמציאת פתרונות לבעיות השעה.


בן חמו הוסיף וכתב כי "אנו מאמינים כי ההשכלה מקדמת שלום, זכויות אדם, חירות ודמוקרטיה. החינוך וההשכלה הם בראש גאוותינו. טיפוח המצוינות, העמקת הידע והלימוד הם ערכי יסוד בחינוך של כפר סבא. אנו חשים גאווה רבה לקרוא לבית ספר על שמך. אנו תקווה כי בני הדור הצעיר ירכשו השכלה, ידע חינוך וערכים למען חיזוק עוצמתה של החברה בישראל. כשדמותך מעוררת הכבוד והערצה תהה חרותה על לוח ליבם לכל אורך הדורות".

 

בשבועות האחרונים התרבו הסימנים כי בית הספר לא ייקרא על שמו של שמעון פרס. מכתבים ששלחה מנהלת בית הספר הנכנסת, עליזה סוקל, נשאו את הכותרת "בית הספר הירוק" ולהורים שנפגשו עם גורמים במערכת החינוך העירונית נאמר כי בית הספר, ככל הנראה, לא ייקרא על שם שמעון פרס. היום, כאמור, ניתן אישור רשמי מטעם עירית כפר סבא כי בית הספר לא ייקרא על שמו של שמעון פרס. 

 

מעירית כפר סבא נמסר בתגובה: "בבדיקה שביצענו נמצא כי לא ניתן לקרוא למוסד ציבורי חינוכי על שם אדם אשר בחיים, על כן החליטה ועדת השמות העירונית להשאיר את השם בית הספר הירוק כפי שהחליטה בעבר. בית-הספר הירוק, הממוקם בשכונת הזמר העברי. בית-הספר הינו הראשון מסוגו בישראל ונבנה בתקן הסמכה "ליד גולד", התקן האמריקאי המחמיר בעולם. עלות הקמת הפרויקט 26 מיליון שקל. התכנון והביצוע התבססו על אלמנטים סביבתיים, כגון שימוש בחומרים בעלי תו תקן ירוק, כיתות מרווחות, סטנדארט גבוה וחדשני של מחשוב הכיתות, מערכת אנרגיה גיאותרמית, איסוף מי מזגנים, הכנה למערכת לטיפול במים אפורים, בידוד מעטפת המבנה, הגברת השימוש בהצללה, תאורה, אוורור טבעי ועוד. בית-הספר יחומם ויקורר ללא מזגנים. מערכת החימום והקירור תופעל באמצעות מערכת אנרגיה גיאותרמית, שבסיסה בבור בעומק 120 מטר מתחת לקרקע. הטמפרטורה הקבועה בעומק זה, בין 22 ל-24 מעלות, תתורגם באמצעות המערכת ותותאם לפנים בית-הספר. החיסכון הצפוי: למעלה מ- 50 אחוז באנרגיה".